Cilt Bakımı Dna Analizi

CİLT BAKIM DNA ANALİZİ TESTİ NEDİR ?

Cilt- DNA Testi cildinizin genetik temelli güçlü yönlerini ve zayıflıklarını belirlemek için Cilt ile ilgili spesifik genleri ve lokasyonları araştıran DNA esaslı bir laboratuvar analizidir. Bu test kişinin cildinin genetik yatkınlıklarını zayıf ve güçlü yönlerini, zaman ve çevresel faktörlere bağlı geleceğe yönelik olası sorunları ortaya çıkarır. Cildinizi 7 kategoride sınıflandırarak analiz eder ve raporlar.

CİLT BAKIM DNA ANALİZİ NEDEN YAPILIR ?

Cilt yaşlanması kişinin genetik yatkınlıklarına ve çevresel faktörlerine bağlıdır. Cilt- DNA Testi ile cildin genetik yapısı ihtiyaçları ve yıpratıcı zararlı çevresel faktörlere yatkınlığı bilimsel olarak belirlenir. Test sonuçlarına göre kişiye özgü korunma, tedavi, tavsiye bileşenler ve yaşlanma karşıtı stratejiler önerilir.

TESTİN FAYDASI NEDİR ?

Test sonuçlarına göre deri ve yumuşak dokuların yıpranma, yaşlanma ve hatta bazı hastalıklardan korunmasında kişiye özel tedavilerin ve önlemlerin uzman tarafından uygulanmasını sağlar. Tamamen kişiye özgü yaşlanma karşıtı stratejiler geliştirilebilir.

TEST NASIL YAPILIR ?

Testi yaptırmak son derece basittir. Merkezimizde veya başvurduğunuz merkezde uzman tarafından yanak içinden Cilt- DNA Kiti ile sürüntü numunesi alınır. Numune merkezimizin yurtdışında anlaşmalı laboratuvarında analiz edilir ve analiz sonuçları 30 iş günü içerisinde uzmanınıza bildirilir.

İNCE ÇİZGİLER VE KIRIŞIKLIKLAR

Kolajenin kırılgan hale gelmesine ve kırılmasına bağlı olarak ince çizgiler, kırışıklıklar ve incelmiş cilt gözle görünen etkileridir. Azalmış esneklik, cilt sertliği, kolajen dağılımı, erken kırışıklık gözle görünmeyen kırışıklık kaynaklı etkenlere bağlıdır. Size özel analizde sonucunuza göre tavsiye edilen güncel/takviye bileşenler ve profesyonel tedavi önerileri de raporunuzda yer alacaktır.

GÜNEŞTEN KORUNMA

Cildinizin güneş ışınlarıyla doğal olarak ne kadar iyi başa çıkabileceğini belirlemede, genetik yapınız büyük bir rol oynar. Test sonucunuz bu kategoride cildinizin güneşe maruz kalmaya ne kadar iyi uyum sağladığına dair bilgi verir. İnce çizgiler, kırışıklıklar, incelen cilt, güneşe hassasiyet, kösele cilt, güneşin cilde direkt etkileridir.

CİLT HASSASİYETİ

Cilt hassasiyetleri, dermiste gereksiz stres ve travma oluşturarak yorgun ve yaşlanmış hücrelere yol açabilir. Bu tür bir travma daha fazla hassasiyet sorunlarına yol açabilir. Hassasiyetin bir sorun olup olmadığını anlamak, kaçınmanız gereken şeyleri daha iyi anlamanıza ve cildinizin olabildiğince stressiz kalmasına yardımcı olacak tavsiyeler analizinizde raporlanır. Cilt dehidrasyonu, kaşıntı, etken madde hassasiyeti, kokulu hassasiyetler ve çevresel hassasiyetler cilt hassasiyeti olarak tanımlanır.

PİGMENTASYON

Melanin güneşe maruz kaldığınızda zararlı UV ışınlarını emerek cildinizin korunmasına yardımcı olur. Güneş ışığına maruz kalma cildinizi korumak için cildinizin daha fazla melanin üretmesine de neden olabilir. Çiller, yaşlılık lekeleri, solma, kaba cilt dokusu ciltte gözle görülen pigmentasyon sorunlarıdır.

KOLAJEN KALİTESİ

Kolajen cildin yaklaşık %75’ini oluşturur ve genç bir cilt görünümü büyük ölçüde sağlıklı kolajen seviyesine bağlıdır. Kolajen üretimi hayatımız boyunca doğal olarak meydana gelirken nitelik ve niceliğe göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle birçok insan, her bireyin kolajen kalitesi düzeyine bağlı olarak farklı düzeylerde cilt yaşlanma, cilt sarkması, ince çizgiler, kırışıklıklar, yara izi, cilt boşluğu, iyileşme sorunları, hızlandırılmış yaşlanma sorunlarıyla karşılaşabilir.

CİLT ANTİOKSİDANLARI

Erken cilt yaşlanması genellikle vücuttaki serbest radikallerin bir sonucudur. Serbest radikaller, tütün dumanı, kirlilik ve oksijen gibi çevresel maruziyetlerden doğal olarak üretilen zararlı moleküllerdir. Antioksidanların rolü,serbest radikallerin zararlı etkilerini parçalamaya yardımcı olmaktır.

CİLT ESNEKLİĞİ

Gençken vücudunuz cildin esnekliğini koruma yeteneğine sahiptir, ancak yaklaşık 40 yaşından sonra MMP adı verilen bir grup enzim nedeniyle cilt elastikiyeti bozabilir. MMP’Ler ciltteki yapısal hasarı artırabilir ve dengesizlikler oluşturarak cilt ve yapı için dengesiz kolajen desteğine yol açabilir.