Koronavirüsler, elektron mikroskobuyla bakıldığından yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen korona kelimesiyle adlandırılmışlardır. Koronavirüs ailesinden pek çok diğer koronavirüs, yeni koronavirüse göre daha hafif semptomların görüldüğü, daha hafif seyirli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle koronavirüsler, konu soğuk algınlığı gibi hastalıklar olduğunda herhangi bir paniğe yol açmamıştır. Covid- 19 … Continue reading Covid-19 Nedir ?
Virüs ile bulaş sonrası 2-14 gün arasında değişen kuluçka dönemi akabinde  belirtiler ortaya çıkmaktadır. Gün geçtikçe yeni bir belirtisi bulununan Covid-19 hastalığının başlıca belirtileri arasında en sık karşılaşılan semptomlar birkaç gün boyunca devam eden yüksek ateş, baş ağrısı ve kuru öksürük olarak bilinmektedir. Fakat bazı hastalarda aşağıdaki semptomlarda gözlemlenmektedir; Nefes darlığı, Balgamlı öksürük, Boğaz ağrısı, … Continue reading Covid-19 Belirtileri Nelerdir ?
Virüs esas olarak insandan insana yayıldığı için çok basit, ancak önemli önlemler alınması hastalığı engelleme yolunda büyük adımlar atacaktır. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) virüsten korunmak için şu tavsiyelerde bulunuyor: Ellerinizi yıkayın - sabun veya el temizlik jelleri virüsü öldürebilir Kalabalık ortamlarda ve dışarıdayken maske kullanın. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatın ve sonrasında … Continue reading Covid-19’dan Nasıl Korunur ?
PCR TESTİ NEDİR? Moleküler fotokopi olarak da adlandırılan polimeraz zincir reaksiyonu (Polymerase Chain Reaction / PCR),istenilen bir DNA segmentini çoğaltmak veya çok sayıda kopya üretmek amacı ile kullanılan bir labratuar tekniğidir. PCR bir DNA kopyasını bile milyonlarca kopyaya çevire bilir. PCR tekniğinde bu kopyalama işlemi yapılabilmesi için reaksiyonun pek çok kez tekrarlanan bir dizi sıcaklık … Continue reading Covid-19 RT-PCR Testleri
Antijenler organizmaya verildiklerinde kendilerine karşı bağışıklık sisteminin reaksiyonlarının başlamasına neden olan ve bu reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan antikorlarla kompleks oluşturan moleküllerdir. Antijenler mikroorganizmalar olabildiği gibi organizmaya yabancı olan çoğunlukla proteinler olmak üzere yağlar, karbonhidratlar, kimyasal maddeler, enzimler gibi moleküllerde olabilir.   Antijen testleri de hastanın vücudunda Covid-19 hastalığını oluşturan virüsün proteinlerinin olup olmadığına bakan testtir.  … Continue reading Covid-19 Antijen Testleri